Tarihi Hanlar ve Çarşılar Hakkında Merak Ettikleriniz

Tarihi Hanlar ve Çarşılar Hakkında Merak Ettikleriniz
Tarihi Hanlar ve Çarşılar Hakkında Merak Ettikleriniz

Bursa şehri tarihiyle , Osmanlı devletine başkentlik yapmasıyla Türkiye’nin en önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Bursa han ve tarihi çarşılar bu şehrin  tarihiyle bu kadar zenginleşmesi  buradaki han ve çarşıların yapılmasıyla başlamıştır. İnsanların alışveriş yapması ve şehrin kalkınması için  yapılan han ve çarşılar o günden bugüne ticaretin kalbi haline gelmiştir. Yüzlerce yıllık hanların çoğu bugün yapılan restorasyonlarla modern bir görünüme kavuşturulmuştur. Modern görünüme kavuşturulan tarihi hanlar ve tarihi çarşılar bu sayede hem  unutulan bu tarihi yerlerin tekrardan canlanmasını hem de günümüzün büyük alışveriş merkezleriyle yarışacak seviyelere gelmesini sağlamıştır.

Bursa’nın Osmanlı Devletinin başkenti yapılmasıyla başlayan süreçte ve sonrasında  padişahlar ,  devlet adamları , ve maddi durumu olan zenginler tarafından yaptırılan hanlar Bursa’yı Bursa yapan  tarihi yerlerinin başında gelmektedir.Bu hanların  yapılış amaçlarının başında camilere ve  medreselere gelir sağlamak geliyordu.Sonraları ise bu gelenek değişmiş ve sadece işhanı olarak faliyet  göstermeye başlamışlardır.Yani günümüzde her ne kadar han desek de bu hanların tarihi- mimari yapılarının yanında çarşılardan farkı yoktur.

Bizler insanların tarihi han ve çarşılarını kullanmalarını ,ziyaret etmelerini ,alışverişlerini buradan yapmalarını istiyor ve tavsiye ediyoruz.

Kaynak: Bursa’daki Tarihi Hanlar ve Çarşılar

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir