Yönetim Akademisi Bursa OSGB İçin İş Güvenliğinin Önemi

Yönetim Akademisi Bursa OSGB İçin İş Güvenliğinin Önemi
Yönetim Akademisi Bursa OSGB İçin İş Güvenliğinin Önemi

Ülkemizde tüm firmaları konu alarak hazırlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre ilimizde çalışan tüm bireylerin temel Bursa iş sağlığı ve güvenliği eğitimi alması gerekiyor. Hatta bu eğitimlerin yanında risk değerlendirme raporunda tespit edilen risklere göre işine özel eğitimlerde alması gerekmektedir. Bursa OSGB alanında faaliyet gösteren Yönetim Akademisi’nin, bütün Bursa iş güvenliği ve sağlığı eğitimlerini verme yetkisi bulunmaktadır.

İş güvenliği uzmanı hizmetinden yararlanan tüm işyerlerinde, ilgili eğitimleri vermek Yönetim Akademisi’nin görevlendirdiği iş güvenliği uzmanının görevidir. Peki, OSGB Bursa alanında faaliyet gösteren Yönetim Akademisi’nin verdiği Bursa iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri neler?

Bursa İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Nelerdir?

OSGB Bursa yetkilisi olan Yönetim Akademisi iş sağlığı güvenliğine verdiği önemi eğitimlerinin kalitesi ile göstermektedir. İşverenlerde çalışan bireylerin risklere ve tehlikelere karşı korunmaları için gerekli olan eğitimleri almalarını sağlamalıdırlar. Bursa OSGB tarafından verilen bu eğitimler, çalışan bireylerin yasal sorumluluk ve haklarıyla maruz kalabilecekleri mesleki riskleri kapsayan programlardan oluşmaktadır.

Bursa OSGB firmaları tarafından alt işverenin çalışan bireylerine verilen eğitimlerden, asıl işveren firması alt işveren ile birlikte sorumludur. Tabi ki bu asıl işveren ile alt işveren ilişkisi bulunan işyerleri için geçerlidir. Bursa iş sağılığı ve güvenliği için verilen eğitimlerin ilk aşaması; genel plana uygun olarak yıl boyunca düzenlenecek eğitimlerin tümünü kapsayan Yıllık Eğitim Programı’dır. Eğitimler ise yönetmelikte belirtilen üç gruba ayrılarak verilir.

Bunlardan ilki iş başı eğitimi olarak bilinen Yeni Eğitim’dir. Adından da anlaşılacağı gibi işe yeni giriş yapan çalışanlara verilen eğitim türüdür. Çalışanların Bursa iş sağlığı ve güvenliği konuları hakkındaki eksiklerini tamamlamak için ikinci aşama olan İlave Eğitim verilir. Son grup ise İleri Eğitim’dir. Bu gruba verilen eğitimlerin amacı ise çalışan bireylerin iş güvenliği ile mesleki seviyelerini yükseltmektir. Dolayısıyla bu aşamada, çalışanların mesleki niteliklerini geliştirmeleri sağlanmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir